História Strednej odbornej škly sklárskej

Stredná odborná škola sklárska - Jediná svojho druhu na Slovensku

Založenie sklárskej školy malo obrovský význam pre slovenský sklársky priemysel.  Vznik školy sa spája s rokom 1892, kedy vznikla najväčšia sklárska rodinná firma Schreiberovcov v Lednických Rovniach.  V roku 1949 sa v Stredisku pracujúceho dorastu, neskôr v Závodnej učňovskej škole začali pripravovať prví mladí sklári v troch učebných odboroch, podľa potreby vtedajšej sklárne. I keď učňovské školstvo malo pri Spojených sklárňach už určité tradície, s výchovou sklárskych technikov – stredoškolákov sa prvýkrát začalo v školskom roku 1958-1959 v Bratislave pri SPŠCH s novokoncipovaným odborom – technológia skla. Nasledujúci rok pokračoval už v novootvorených priestoroch v Lednických Rovniach, kde okrem dennej formy štúdia boli otvorené aj mimoriadne formy štúdia – večerné, diaľkové a externé. V roku 1970 bolo teoretické vyučovanie vyčlenené do novozrekonštruovaných  priestorov Strednej priemyselnej školy chemickej v Púchove a rozšírilo svoje učebné odbory. S rokom 1978 sa teoretická výučba opäť realizovala v Lednických Rovniach a príprava sa rozšírila o ďalšie učebné odbory: strojník sklárskych automatov, mechanik – opravár, obrábač kovov a sklárska výroba. V roku 1982 sa vytvorilo Stredné odborné učilište sklárske (SOU) ako najväčšie sklárske učilište s 224 žiakmi. Dôležitým krokom bolo otvorenie študijného odboru umelecko-remeselné spracovanie skla v roku 1988 a škola mohla v sklárskom odbore ponúknuť úplné stredné vzdelanie s maturitou.

Vývoj školy nezastal ani v nasledujúcom desaťročí. V roku 1993 vznikla popri učilišti Stredná priemyselná škola sklárska so zameraním na prípravu samostatných umeleckých výtvarníkov a tento zámer sa posilnil jej zmenou na Školu úžitkového výtvarníctva (ŠÚV). Zlúčením oboch škôl SOU a ŠÚV v roku 2001 vznikla Združená stredná škola sklárska, ktorá otvorila ďalšie nové odbory a možnosť pomaturitného vzdelávania. Napokon v roku 2008 dostala škola názov Stredná odborná škola sklárska, ktorý škola nesie dodnes.

Dynamický vývoj školy a zmeny neskončili, škola poskytovala odborné vzdelávanie v širokom spektre technického aj umeleckého zamerania. Od roku 2015 začala projekt duálneho vzdelávania s podporou najväčších sklárskych firiem na Slovensku – miestneho výrobcu nápojového skla Rona, výrobcu obalového skla Vetropack v Nemšovej, a výrobcu Freedom Juniors v Čadci, ktoré čelia nedostatku kvalifikovaných pracovníkov. Študenti majú možnosť získať cenné praktické skúsenosti priamo v technicky a technologicky vyspelých prevádzkach a pripraviť sa na výkon povolania.

Od septembra 2019 uzatvorila škola kapitolu svojej existencie v Lednických Rovniach v tesnej blízkosti miestnej sklárne Rona a presťahovala sa do nového sídla v Púchove. Spojením SOŠ I. Kraska v Púchove a SOŠ sklárskej vznikla Spojená škola I. Krasku, v ktorej pokračuje aj sklárske vzdelávanie. Stredná odborná škola sklárska pripravuje pre budúcich odborníkov v školskom roku 2022/2023 vzdelanie:

  • Výtvarné spracúvanie skla

-      výroba sklenej vitráže

-      maľovanie a leptanie skla

  • Mechanik nastavovač
  • Operátor sklárskej výroby

-      brúsenie skla

-      výroba dutého a lisovaného skla

 

Umelecko-remeselné zameranie prezentuje štúdium odboru Výtvarné spracúvanie skla so zameraním na výrobu sklenej vitráže a maľbu skla. Okrem toho si absolventi školy po skončení maturity môžu dorobiť aj vyššie pomaturitné štúdium, kde získavajú akademický titul DiS. Kto má záujem o umelecké vzdelanie, môže pokračovať v štúdiu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave alebo na Fakulte priemyselných technológií v Púchove, či pedagogických VŠ. Za roky svojej existencie škola pripravila do života veľa v praxi uznávaných odborníkov a špičkových dizajnérov/výtvarníkov v sklárskych profesiách.

Bývalý absolvent Patrik Illo je predstaviteľ súčasného vizuálneho umenia a rešpektovaný sklársky dizajnér. Pôsobí ako hlavný dizajnér a vizuálny umelec v spoločnosti Rona a.s. Venuje sa dizajnu skla, experimentálnemu dizajnu, tvorbe objektov a inštalácií. Od roku 2010 je vedúcim Ateliéru SKLO na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Je laureátom viacerých cien udeľovaných za dizajn. Svoje práce prezentuje na samostatných aj skupinových výstavách na Slovensku a v zahraničí ako aj v rôznych publikovaných zbierkach. Ďalším úspešným sklárom a podnikateľom je púchovský rodák Peter Ďuriš, a takto by sme mohli pokračovať v písaní ešte veľmi dlhého zoznamu úspešných absolventov.

Sklárska škola sa zapája do rôznych medzinárodných projektov, vrámci ktorých žiaci školy mali možnosť zúčastniť sa na stážach v renomovaných firmách a vzdelávacích inštitúciách v Taliansku, Španielsku, Čechách, Rakúsku a Francúzsku. Žiaci sa pravidelne zúčastňujú na odborných súťažiach poriadaných MH a MŠ SR, sympóziách, kultúrnych a vedomostných podujatiach, ale aj na rôznych prezentačno-predajných výstavách. Žiaci sa svojími výrobkami môžu pýšiť na ministerstve školstva alebo v Trenčianskom samosprávnom kraji a iných organizáciach.

Víziou školy do budúcna  je rozvoj sklárskeho dizajnu a nových technológií, ktoré napomáhajú rozšíriť nové obzory. Organizovanie pobytov v zahraničných školách a firmách  s cieľom získania nových poznatkov v sklárskom odbore.

Videá

Pohľad pod ruky študentov

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Jún 2030 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30